កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ ថៃ កំពុងឈ្លានពានទឹកដីកម្ពុជា
Thais armed force invading Cambodian territory
กองทัพไทยรุกรานดินแดนกัมพูชา
ព្រំដែន៖ រដ្ឋមន្រ្តីការបរទេសថៃ ប្រកាសថាខ្លួននឹងហោះទៅកាន់ អឺរ៉ុបដើម្បី តវ៉ា ជាមួយកម្ពុជា រឿងថា កងទ័ពថៃកំពុងកាន់ទឹកដីកម្ពុជាចូលយ៉ាងជ្រៅដោយខុសច្បាប់ ដោយរំលោភលើបទឈប់បាញ់។ ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព The Board of Peace បានអញ្ជើញសមាជិកពីប្រមាណជា ៦០ ប្រទេស ជាសមាជិក ដែលនេះជា វេទិកា ដ៍ពិសេស សម្រាប់កម្ពុជា ជំរាបទៅសកលលោក អំពីការ ឈ្លានពានរបស់កងទ័ព ថៃ។
Smeyy  is with Smeyy Smeyy. 14m  · 🚨*ព័ត៌មានថ្មីៗ : នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោក Anutin Charnvirakul បានបង្ហាញកាយវិការរបស់លោក ទៅកាន់អ្នកសារព័ត៌មាន ពីវិមានរដ្ឋាភិបាលថៃ នៅវេលារសៀល ថ្ងៃទី១៨ កុម្ភៈ ២០២៦នេះថា៖ «ពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា 🇰🇭 ធ្វើបទសម្ភាសន៍ ជាមួយនឹងសារព័ត៌មាន Reuters បកអាក្រាតអំពីសកម្មភាពយោធាថៃ 🇹🇭 ឈ្លានពានមកលើទឹកដីកម្ពុជា លោកបដិសេធ សូមមិនមានមតិយោបល់អំពីរឿងនេះឡើយ»។ *លោកបន្ថែមថា៖ «បច្ចុប្បន្ននេះ លោកកំពុងផ្តោតសំខាន់លើកិច្ចការងារ ក្នុងការបង្កើតរដ្ឋាភិបាលថៃចម្រុះ ជារឿងអាទិភាពចម្បង»។ *លោកសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ «លោកមិនចង់ធ្វើអត្ថាធិប្បាយច្រើន អំពីរឿងនាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជានោះទេ ដោយសារលោកកំពុងមានបញ្ហាសុខភាព (ឈឺបំពង់ក) ដូច្នេះ លោកមិនអាចឆ្លើយនឹងសំណួរនេះបាននោះទេ»៕ (Smeyy)
ថ្ងៃទី១៨ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៦ ទាហានថៃបានបានបំផ្លាញស្លាកខ្សែរ៉តឡើងទៅភ្នំ៣៥០ដែលនៅជិតប្រាសាទតាក្របី។
BTV News 4h  · សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ «កងទ័ពថៃបានដាក់ទូកុងតឺន័រ និងរាយបន្លាលួសនៅលើទីតាំងដែលថៃបានទទួលស្គាល់ជាយូរមកហើយថាជាទឹកដីរបស់កម្ពុជា ហើយអ្នកស្រុកមិនអាចត្រឡប់ទៅកាន់ផ្ទះសំបែងរបស់ពួកគេវិញបាន។ នេះមិនមែនជាការចោទប្រកាន់ទេ ប៉ុន្តែនេះគឺជាសេចក្តីថ្លែងការណ៍នៃការពិតជាក់ស្ដែងនៅទីតាំងនោះ។» ប្រសាសន៍សម្ដេចធិបតីក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយ Reuters ថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦
Chansophea Ung 2h  · ទីបំផុត គជបថៃសម្រេចឱ្យបោះឆ្នោតឡើងវិញក្នុងមួយមណ្ឌល និងរាប់សន្លឹកឆ្នោតឡើងវិញក្នុងមណ្ឌលចំនួន៧ បន្ទាប់ពីមានការតវ៉ា ប្តឹងផ្តល់ជាច្រើន។
VAYO FM Radio
លោកបណ្ឌិត ញិល រដ្ឋា អ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយនិងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ បានលើកឡើងសំដៅលើកិច្ចសម្ភាសរបស់នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជាជាមួយសារព័ត៌មានអន្តរជាតិថា ជាយុទ្ធសាស្ត្រ «ការទូតប្រាកដនិយម»របស់កម្ពុជាក្នុងជម្លោះព្រំដែន និងការរក្សាតុល្យភាពមហាអំណាច។ លោកថាកិច្ចសម្ភាសរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ មិនត្រឹមតែជាការត្អូញត្អែរអំពីបញ្ហាព្រំដែនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាគឺជាការបង្ហាញនូវ «របៀបវារៈនយោបាយការបរទេសថ្មី» របស់កម្ពុជាដែលហៅថា ការចងមិត្តច្រើនទិសដៅ។
លោកបន្តថា នៅចំពោះមុខសន្តិភាពដែលមិនទាន់មានស្ថិរភាព កម្ពុជាបានប្រើប្រាស់វេទិកាអន្តរជាតិ តាមរយៈកិច្ចសម្ភាសផ្តាច់មុខរបស់ទីភា្នក់ងារសារព័ត៌មានរ៉យទ័រ ដើម្បីបង្ហាញពិភពលោកថា ខ្លួនជា «ជនរងគ្រោះ» នៃការរំលោភបំពានទឹកដីពីសំណាក់ថៃ។ ចំណែកការទាមទារឱ្យប្រើប្រាស់យន្តការ JBC (Joint Boundary Commission) គឺជាការប៉ុនប៉ងទាញជម្លោះពីការប្រឈមមុខដាក់គ្នាដោយអាវុធ មកជាការដោះស្រាយតាមផ្លូវច្បាប់ និងបច្ចេកទេសវិញ។
មួយទៀត ចំណុចដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ គឺការដែលមេដឹកនាំកម្ពុជាធ្វើដំណើរទៅកាន់វ៉ាស៊ីនតោន ដើម្បីជួបជាមួយក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពបស់លោក ដូណាល់ ត្រាំ។ លោកថា កម្ពុជាកំពុងប្រើប្រាស់ទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ខ្លួន និងយន្តការសន្តិភាពរបស់លោក ត្រាំ ដើម្បីដាក់សម្ពាធលើថៃ។ នេះបង្ហាញថាកម្ពុជាលែងពឹងផ្អែកតែលើអាស៊ាន ឬមហាអំណាចចិនតែមួយមុខទៀតហើយក្នុងការដោះស្រាយវិបត្តិសន្តិសុខជាតិ។ ការប្រើប្រាស់ទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ខ្លួន គឺដោយសារសម្តេចធិបតីជាអតីតនិស្សិតយោធាអាមេរិក ដែលជាស្ពានមាសក្នុងការបើកទ្វារការទូតជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិកឱ្យកាន់តែមានភាពស៊ីជម្រៅ និងយោគយល់គ្នាជាងមុន។
ជាមួយគ្នា សម្តេចធិបតីក៏មិនភ្លេចបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់នូវគោលជំហរតុល្យភាពរវាងចិននិងអាមេរិក។ បណ្ឌិត ញិល រដ្ឋា យល់ថា ក្នុងសម្ភាសន៍ជាមួយរ៉យទ័រ កម្ពុជាបានបានបង្ហាញជំហរមិនរើសអើង ពោលចំពោះចិន កម្ពុជានៅតែបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយោធា(មូលដ្ឋានរាម) ប៉ុន្តែព្យាយាមធ្វើឱ្យមានតម្លាភាពដើម្បីកាត់បន្ថយការសង្ស័យពីខាងលិច។ ចំពោះអាមេរិកវិញ កម្ពុជាចង់បង្ហាញថាខ្លួនជាដៃគូសន្តិសុខដែលអាចទុកចិត្តបាន (តាមរយៈការបង្ក្រាប ការបោកប្រាស់តាមប្រព័ន្ធសាយប័រ- Cyber Scams) និងជាប្រទេសដែលឱ្យតម្លៃលើសន្តិភាពតំបន់។
លោកយល់ថា កម្ពុជាកំពុងដើរលើផ្លូវការទូតបត់បែនបែបប្រាកដនិយមក្នុងជម្លោះព្រំដែននិងរក្សាតុល្យភាពមហាអំណាច ដោយកម្ពុជាកំពុងប្រើប្រាស់អាមេរិកដើម្បីទប់ទល់នឹងសម្ពាធព្រំដែនពីថៃ ខណៈពេលដែលនៅតែរក្សាចិនជាខ្នងបង្អែកសេដ្ឋកិច្ចនិងយោធា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ជោគជ័យនៃយុទ្ធសាស្ត្រនេះអាស្រ័យទាំងស្រុងលើថា តើភាគីថៃនឹងព្រមឈានជើងចូលតុចរចា JBC ឬក៏បន្តប្រើប្រាស់បញ្ហាព្រំដែនជាឧបករណ៍នយោបាយផ្ទៃក្នុងរបស់ខ្លួនតទៅទៀត។ មួយវិញទៀតជ័យជម្នះរបស់លោក អានុទីន ក្នុងខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដែលផ្អែកលើនយោបាយជាតិនិយម បានក្លាយជាឧបសគ្គដ៏ធំ ពោលរដ្ឋាភិបាលថៃថ្មីអាចនឹងមានការពិបាកក្នុងដកថយ ឬធ្វើសម្បទានព្រំដែន ព្រោះខ្លាចបាត់បង់ប្រជាប្រិយភាពក្នុងស្រុក។ នេះជាការលើកឡើងរបស់បណ្ឌិត ញិល រដ្ឋា៕
Soth Ban
មេទ័ពភូមិភាគ២ថ្មីថៃ បន្តព្រមានកម្ពុជារឿងរារាំងសកម្មភាពយោធាថៃ ជីកប្រឡាយនិងរាយលួសបន្លា។
ការពារទឹកដីខ្មែរសោះ ត្រូវបានគេមកគំរាមទៀត ពួកអាចោរសៀមឈ្លានពានទឹកដីយើង ជីកប្រឡាយ រាយលួសបន្លារំលោភយកដីខ្មែរហើយ មកគំរាមយើងទៀត។
កាលពីថ្ងៃទី១៧ កុម្ភៈនេះ មេទ័ពភូមិភាគ២ថៃថ្មី លោក វីរៈយុទ្ធ រ៉ាកស៊ិន ព្រមានថា បើភាគម្ខាងទៀត បន្តរារាំងសកម្មភាពយោធាថៃយើង ជីកប្រឡាយនិងរាយលួសបន្លា ត្រូវរុញច្រាន បណ្តេញចេញភ្លាម។
លោកថា ខ្ញុំបញ្ជាឱ្យត្រៀមកងកម្លាំងគ្រប់រូបបែប ឬគ្រប់ស្ថានការណ៍ ២៤ ម៉ោង ត្រូវទប់ទល់ភ្លាម បើមានការរារាំងពីភាគីម្ខាងទៀត ហាក់សំដៅលើទាហានកម្ពុជា។
ត្រង់ន័យនេះ លោកបានបង្ហាញរូបភាពទាហានខ្មែរ ចុះទៅរារាំងសកម្មភាពយោធាថៃ ជីកប្រឡាយ និងរាយលួសបន្លា រំលោភយកដីខ្មែរ នៅភូមិជោគជ័យ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ កាលថ្ងៃទី១៦ កុម្ភៈ។
លោកនិយាយថា «ខ្ញុំឃើញទាហានភាគីម្ខាងនោះ នាំគ្នាមករារាំងសកម្មភាពទាហានថៃ ជីកប្រឡាយនិងរាយលួសបន្លា ខ្ញុំក៏បានចេញបញ្ជាថា​​ បើពួកគេហ៊ានរារាំងម្តងទៀត ត្រៀមព្រម២៤ម៉ោងទប់ទល់ភ្លាម»។
លោកអះអាងថា សកម្មភាពរាយបន្លាលួស ជីកប្រឡាយជាហូរហែរតាមព្រំដែននេះ ភាគីថៃអនុវត្តតាមផែនទីខ្នាត ១/៥០ពាន់ និងសំអាងថា ទឹកដីដែលថៃកំពុងធ្វើសកម្មភាពនោះ ជាទឹកដីរបស់ថៃប៉ុណ្ណោះ។
ការព្រមាននេះ ក្រោយពីទាហានខ្មែរជាង ២០នាក់ កាលពីថ្ងៃទី១៦ កុម្ភៈ បានចុះទៅរារាំង ទប់ស្កាត់សកម្មភាពយោធាថៃ ជីកប្រឡាយរំលោភចូលដីខ្មែរនៅភូមិជោគជ័យ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
ខណៈកាលពីថ្ងៃទី១៧ កុម្ភៈនេះផងដែរ ទាហានខ្មែរជួរមុខ បានទម្លាយវីដេអូថា យោធាថៃបន្តជីកប្រឡាយមួយខ្សែទៀត នៅចំណុចជាំតែ ក្បែរផ្ទះតាម៉ុក ក្នុងខេត្តព្រះវិហារ៕
ប្រភព PPTV HD 36 Nation Online
Sosithy kh 16m  · កាលដំបូងមើលងាយកម្ពុជាណាស់ សើចយំកម្ពុជាណាស់ អារឿងចូលជាសមាជិកនេះ! បច្ចុប្បន្នសៀមមិនទាន់ចូលជាសមាជិកពេញលេញរបស់ ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពរបស់លោក Donald Trump នៅឡើយទេ ការចូលរួមកិច្ចប្រជុំនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈសៀមគ្រាន់តែដើរតួជា អ្នកសង្កេតការណ៍ អង្គុយស្តាប់ និងឆ្លើយ គ្មានសិទ្ធិឡើងលើ វេទិកាបញ្ចេញមតិផ្តេសផ្តាសទេ ខុសពីកម្ពុជាក្នុងនាមជាសមាជិ កស្ថាបនិក អាចឡើងសម្តែងឆន្ទៈផ្ទាល់ខ្លួន ស្នើសុំរបៀបវារៈកា ទូតដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយទាក់ទងទៅនឹងបញ្ហាព្រំដែន។ តាមរយៈសេចក្តីថ្លែងការណ៍ឯកតោភាគីកម្ពុជានឹងព្រលះចំៗ ទៅលើសៀមជុំវិញការរំលោភបទឈប់បាញ់ ប្រើប្រាស់ទូរ កុងតឺន័រ ដាក់ពង្រាយបន្លាលួសលើដែនអធិបតេយ្យរបស់កម្ពុជា ព្រមទាំងការប្រព្រឹត្តអំពើអមនុស្សធម៌បំផ្លិចបំផ្លាញផ្ទះសម្បែង និងលួចទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ជនស៊ីវិល។ ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះថៃគឺជាតួអង្គចុងចោទ (Defendant) ដែល កម្ពុជាបកអាក្រាតការពិតទាមទាររកយុត្តិធម៌នៅក្នុងចំណោម ចៅក្រម និងតុលាការ ទោះចង់មិនចង់ថៃត្រូវតែទាល់តម្រិះ ទទួលយកការអាម៉ាសពីអំពើឈ្លានពានរបស់ខ្លួន។ ចំពោះ ការសម្រេចចិត្តថាសៀមគួរទៅចូលរួមឬអត់ គឺជាបញ្ហាឈឺក្បាល របស់រដ្ឋាភិបាលសៀម ព្រោះបើទៅនឹងខ្មាសគេ តែបើអត់ ទំនាក់ទំនងកាទូតជាមួយអាមេរិកនឹងធ្លាក់ចុះ ក្លាយជាប្រទេស ឯកោនិយម៕
Men Kimseng 3h  · រដ្ឋ​មន្ត្រីការបរទេសថៃនឹង​ទៅបារាំងនិងស្វីសដើម្បីទប់ទល់នឹងសមរភូមិការទូតរបស់កម្ពុជា។ ថៃផ្តោតលើចំណុចពីរសម្រាប់បកស្រាយ​គឺបទឈប់បាញ់នៅស្ថិតស្ថេរហើយពលរដ្ឋបានវិលត្រឡប់មកលំនៅដ្ឋានដើម្បីប្រកបការងារវិញអស់ហើយ (Sic!) និងការខិតខំបង្ក្រាបការឆបោកអនឡាញ។  (មតិខ្ញុំ៖ ពិតជាសក្តិសមនឹងខ្មែរហៅថា Lie land people មែន)
LKH Sports  · Follow 7h  · 🔴យោធាថៃបានដាក់ទូកុងតឺន័រ រាយបន្លាលួសចូលជ្រៅមកក្នុងទឹកដីនៃប្រទេសកម្ពុជា ដោយព័ទ្ធយកភូមិចំនួន៦  នៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ រារាំងពលរដ្ឋចំនួន៣ ០៧៦គ្រួសារ ស្មើនឹងមនុស្សរាយចំនួន១១.២៥០នាក់មិនឱ្យចូលទៅរស់នៅក្នុងផ្ទះសម្បែងវិញឡើយ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ លោក អ៊ំ រាត្រី ប្រាប់ទៅកាន់ទូតឥណ្ឌាប្រចាំកម្ពុជា។  បើតាមអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានបញ្ជាក់ប្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយភូមិទាំង៦នោះគឺ២ភូមិក្នុងឃុំអូរបីជាន់ មានដូចជាភូមិជោគជ័យ និងភូមិព្រៃចាន់ ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកអូរជ្រៅ និងតំបន់បឹងត្រកួនមាន៤ភូមិដូចជា ភូមិបន្ទាយមានឬទ្ធិ  ភូមិផ្លូវបំបែក ភូមិសាមគ្គីមានជ័យ និងភូមិបឹងសំរោង ក្នុងឃុំគោករមៀត ស្រុកថ្មពួក។ បច្ចុប្បន្នពលរដ្ឋរងគ្រោះទាំងនេះ កំពុងបន្តស្នាក់ក្នុងមណ្ឌលសុវត្ថិភាព ដែលអាជ្ញាធរបានរៀបចំ និងមួយចំនួនស្នាក់នៅផ្ទះសាច់ញាតិ រីឯព្រះសង្ឃបន្តគង់នៅវត្តផ្សេងពីវត្តរបស់ព្រះអង្គ ដែលមានសុវត្ថិភាព ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា កំពុងសាងសង់ជម្រកបណ្ដោះអាសន្នជូន។
Bayon TV News 6h  · សម្ដេចធិបតីថ្លែងប្រាប់រ៉យទ័រថា កងកម្លាំងថៃ កំពុងតែកាន់កាប់ទឹកដីរបស់កម្ពុជា បន្ទាប់ពីជម្លោះកាលពីឆ្នាំមុន បើទោះបីជាមានកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពដែលសម្របសម្រួលដោយផ្ទាល់ពីលោកប្រធានាធិបតីអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ ក៏ដោយ។
ធូ ហែម 6m  ·   តើថៃនិងអាម៉ាស់ជាលើកទីពីរដែរឬទេ? ព្រោះពេលនេះ សង្គ្រាមការទូតរវាងប្រទេសទាំងពីរកំពុងឡើងកំដៅ ថៃនិងលួចដកកុងតៃន័រដូចលួចដកទង់ជាតិនៅប្រសាទព្រះវិហារ២០០៥