ឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់ បានរងការឈ្លានពានពីយោធាថៃដែលបានព័ទ្ធយកផ្ទះ និងដីលំនៅដ្ឋានរបស់ពលរដ្ឋខ្មែរទាំងបំពាន។ ឃុំថ្មដា មានភូមិសរុបចំនួន ៥ ភូមិ និងមានពលរដ្ឋរស់នៅសរុបជាង ៩០០ គ្រួសារ។ នេះបើតាមលោក គង់ សំអុល ស្មៀនឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់។
ផ្តល់បទសម្ភាសន៍ដល់កម្ពុជាថ្មី ក្នុងដំណើរបេសកកម្មចុះទៅឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោក គង់ សំអុល ស្មៀនឃុំថ្មដា ស្រុកវាលវែង បានប្រាប់ពីភូមិសាស្រ្តទឹកដីព្រៃភ្នំ ដែលកន្លងទៅពលរដ្ឋធ្លាប់រស់នៅយ៉ាងសុខសាន្ត ប៉ុន្តែក្រោយពេលយោធាថៃបានបើកការឈ្លានពានទន្រ្ទានចូលកាន់កាប់ទឹកដីប្រទេសកម្ពុជា បានបង្កការខូចខាតផ្ទះសម្បែង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងៗ និងថែមទាំងបង្ខំឲ្យគ្រួសារពលរដ្ឋខ្មែរមួយចំនួនត្រូវបង្ខំជម្លៀសចេញពីលំនៅដ្ឋានចោលការងារ និងមុខរបរប្រចាំថ្ងៃ។
១. ភូមិសាស្ត្រ និងប្រជាសាស្ត្រ៖
• ឃុំថ្មដាមានភូមិផ្លូវការចំនួន ៣ គឺ ភូមិសង្គមថ្មី ភូមិកណ្ដាល និងភូមិឯកភាព។ ក្រៅពីភូមិផ្លូវការ ក៏មានភូមិឧបសម្ព័ន្ធចំនួន ២ ទៀត គឺភូមិស្ទឹងមេទឹក និងភូមិអូរសួស្តី។
• ប្រជាពលរដ្ឋសរុបនៅក្នុងឃុំមានចំនួនជាង ៣ ០០០ នាក់ ស្មើនឹង ៩០៩ គ្រួសារ។
២. ជីវភាព និងសេដ្ឋកិច្ច៖
• របរចម្បងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគឺការដាំដុះដំណាំកៅស៊ូ និងទុរេន និងដំណាំផ្សេងៗមួយចំនួនទៀត។
• កន្លងមក វត្តមានក្រុមហ៊ុនវិនិយោគចិនបានជួយឱ្យជីវភាពពលរដ្ឋធូរស្រាលមួយកម្រិត និងបង្កើតការងារធ្វើបានច្រើន។ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនចិនបានដកចេញមួយចំនួនធំដែលធ្វើឱ្យឱកាសការងារសម្រាប់ពលរដ្ឋធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង។
៣. ស្ថានភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការធ្វើដំណើរ៖
• ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់មានការរីកចម្រើន ដែលកាលពីមុនពលរដ្ឋត្រូវចំណាយរហូតដល់ដេកផ្លូវដើម្បីធ្វើដំណើរទៅមក។ ប៉ុន្តែដោយសារមានស្ថាបនាផ្លូវជាតិលេខ ៥៥ រួមទាំងផ្លូវជាតិលេខ ១០ ដែលកសាងរួចរាល់បានតភ្ជាប់ការធ្វើដំណើរពីតំបន់មួយទៅតំបន់មួយកាន់តែងាយស្រួល និងនាំលំហូរទេសចរមកកម្សាន្តកាន់តែច្រើននាំចំណូលជួយក្នុងការលើកស្ទួយជីវភាពពលរដ្ឋកាន់តែល្អប្រសើរ។
៤. បញ្ហាប្រឈម និងជម្លោះព្រំដែន៖
• បច្ចុប្បន្នមានភាពតានតឹងជាមួយភាគីថៃដែលបានរំលោភបំពាន និងឈ្លានពានមកលើទឹកដីខ្មែរ រហូតដល់មានការដាក់ទូកុងតឺន័រលើដីខ្មែរទៀតផង។
• ជម្លោះពីការឈ្លានពានរបស់យោធាថៃបានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការធ្វើកសិកម្ម និងការរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋដោយសារមានការភ័យខ្លាច និងមួយចំនួនត្រូវជម្លៀសចោលលំនៅដ្ឋាន និងមុខរបរប្រចាំថ្ងៃ។
• មានផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋប្រហែល ១៥ ខ្នង រងផលប៉ះពាល់ដោយសារការរំលោភយកពីភាគីថៃ៕
Soth Ban 9m · អីចឹងតើបានមួយរយៈនេះ ទាហានថៃវាប្រឹងរំលោភដីខ្មែរណាស់ ជីកប្រឡាយ ដាក់កុងតឺន័រ និងរាយលួសបន្លា។ តាមពិតគោលនយោបាយ អនុធិន លើកឡើងថា 《ក្នុងអាណត្តិដឹកនាំរបស់លោកនឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាមើល គឺនយោបាយបក្សរបស់លោក នឹងសាងសងកំផែងព្រំដែន រាយលួសបន្លា ដាក់កុងតឺន័រ និងជីកប្រឡាយ ដើម្បីពង្រឹងរបងព្រំដែនជាមួយកម្ពុជា》។ អត់មានអីច្រើនទេ គ្រាន់តែប្រែឱ្យបងប្អូនដឹងពីមហិច្ចតា និងទង្វើដ៏ស្មោកគ្រោករបស់យោធាថៃ និងអនុធិន ប៉ុណ្ណោះ បាទអរគុណ៕
Lath Lan 58m · ថ្ងៃទី១៦ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៦៖ មានទាហានកម្ពុជាប្រមាណ២០នាក់បានទៅឃាត់ទាហានថៃដែលបានប្រើគ្រឿងចក្រជីកប្រឡាយ រំលោភចូលដីខ្មែរនៅភូមិជោគជ័យ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យប៉ុន្តែទាហានថៃមិនព្រមឈប់ជីកប្រឡាយនោះទេនិងនៅតែបន្តជីកប្រឡាយដដែល។