ឃុំ​ថ្ម​ដា ស្រុកវាលវែង ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ បាន​រងការឈ្លានពាន​ពី​​យោធា​ថៃដែលបានព័ទ្ធយកផ្ទះ និង​ដីលំនៅដ្ឋាន​របស់​ពលរដ្ឋខ្មែរ​ទាំង​បំពាន។ ឃុំ​ថ្ម​ដា​​ ​មាន​ភូមិ​សរុប​ចំនួន ៥ ភូមិ​ និង​មានពលរដ្ឋរស់នៅ​សរុប​ជាង ៩០០ គ្រួសារ។ នេះបើតាមលោក គង់ សំអុល ស្មៀន​ឃុំថ្ម​ដា ស្រុក​វាលវែង ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់។
ផ្តល់​បទ​សម្ភាសន៍​ដល់​កម្ពុជាថ្មី ក្នុង​ដំណើរ​បេសកកម្ម​ចុះ​ទៅ​ឃុំថ្មដា ស្រុក​វាលវែង កាលពីពេលថ្មីៗ​នេះ លោក គង់ សំអុល ស្មៀនឃុំ​ថ្មដា​ ស្រុកវាលវែង បានប្រាប់ពី​ភូមិសាស្រ្ត​ទឹកដីព្រៃភ្នំ​ ដែល​កន្លងទៅ​ពលរដ្ឋធ្លាប់រស់នៅ​យ៉ាង​សុខសាន្ត ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​ពេលយោធា​ថៃ​បាន​បើកការឈ្លានពានទន្រ្ទាន​​ចូលកាន់កាប់ទឹកដីប្រទេស​កម្ពុជា បាន​បង្កការ​ខូច​ខាត​ផ្ទះសម្បែង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ និង​ថែម​ទាំងបង្ខំ​ឲ្យ​គ្រួសារ​ពលរដ្ឋខ្មែរ​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បង្ខំ​​​ជម្លៀស​ចេញ​ពី​លំនៅដ្ឋានចោល​ការងារ និង​មុខរបរប្រចាំថ្ងៃ។​
១. ភូមិសាស្ត្រ និងប្រជាសាស្ត្រ៖
• ឃុំថ្មដាមានភូមិផ្លូវការចំនួន ៣ គឺ ភូមិសង្គមថ្មី ភូមិកណ្ដាល និងភូមិឯកភាព។ ក្រៅពីភូមិផ្លូវការ ក៏មានភូមិឧប​សម្ព័ន្ធចំនួន ២ ទៀត គឺភូមិស្ទឹងមេទឹក និងភូមិអូរសួស្តី។
• ប្រជាពលរដ្ឋសរុបនៅក្នុងឃុំមានចំនួនជាង ៣ ០០០ នាក់ ស្មើនឹង ៩០៩ គ្រួសារ។
២. ជីវភាព និងសេដ្ឋកិច្ច៖
• របរចម្បងរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគឺការដាំដុះដំណាំកៅស៊ូ និ​ងទុរេន និង​ដំណាំផ្សេងៗ​មួយ​ចំនួន​ទៀត។
• កន្លងមក វត្តមានក្រុមហ៊ុនវិនិយោគចិនបានជួយឱ្យជីវភាពពលរដ្ឋធូរស្រាលមួយកម្រិត និង​បង្កើត​ការងារ​ធ្វើបានច្រើន។ ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុនចិនបានដកចេញមួយចំនួនធំដែលធ្វើឱ្យ​ឱកាស​ការងារ​សម្រាប់ពលរដ្ឋធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំង។
៣. ស្ថានភាពហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការធ្វើដំណើរ៖
• ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​មានការរីកចម្រើន ដែលកាលពីមុន​ពលរដ្ឋត្រូវ​ចំណាយរហូត​ដល់​ដេក​ផ្លូវ​ដើម្បីធ្វើដំណើរ​ទៅមក​។ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​មានស្ថាបនា​ផ្លូវ​ជាតិលេខ ៥៥ រួមទាំង​ផ្លូវ​ជាតិ​លេខ ១០ ដែល​កសាង​រួចរាល់​បាន​​តភ្ជាប់ការ​ធ្វើដំណើរពី​តំបន់​មួយ​ទៅតំបន់​មួយ​កាន់តែងាយស្រួល និង​នាំ​លំហូរ​ទេសចរ​មក​កម្សាន្តកាន់តែ​ច្រើន​នាំ​ចំណូលជួយ​ក្នុងការ​លើកស្ទួយ​​ជីវភាព​ពលរដ្ឋកាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ។
៤. បញ្ហាប្រឈម និងជម្លោះព្រំដែន៖
• បច្ចុប្បន្នមានភាពតានតឹងជាមួយភាគីថៃដែលបានរំលោភបំពាន និងឈ្លានពានមកលើទឹកដីខ្មែរ រហូត​ដល់មានការដាក់ទូកុងតឺន័រលើដីខ្មែរទៀតផង។
• ជម្លោះពីការ​ឈ្លាន​ពាន​របស់​យោធា​ថៃ​បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការធ្វើកសិកម្ម និងការរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋដោយសារ​មាន​​ការ​ភ័យ​ខ្លាច និងមួយ​ចំនួន​ត្រូវ​ជម្លៀស​ចោល​លំនៅដ្ឋាន និង​មុខ​របរប្រចាំថ្ងៃ។
• មានផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋប្រហែល ១៥ ខ្នង រងផលប៉ះពាល់​ដោយសារ​ការរំលោភ​យក​ពី​ភាគីថៃ៕
Soth Ban 9m  · អីចឹងតើបានមួយរយៈនេះ ទាហានថៃវាប្រឹងរំលោភដីខ្មែរណាស់ ជីកប្រឡាយ ដាក់កុងតឺន័រ និងរាយលួសបន្លា។ តាមពិតគោលនយោបាយ អនុធិន លើកឡើងថា 《ក្នុងអាណត្តិដឹកនាំរបស់លោកនឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាមើល គឺនយោបាយបក្សរបស់លោក នឹងសាងសងកំផែងព្រំដែន រាយលួសបន្លា ដាក់កុងតឺន័រ និងជីកប្រឡាយ ដើម្បីពង្រឹងរបងព្រំដែនជាមួយកម្ពុជា》។ អត់មានអីច្រើនទេ គ្រាន់តែប្រែឱ្យបងប្អូនដឹងពីមហិច្ចតា និងទង្វើដ៏ស្មោកគ្រោករបស់យោធាថៃ និងអនុធិន ប៉ុណ្ណោះ បាទអរគុណ៕
Lath Lan 58m  · ថ្ងៃទី១៦ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៦៖  មានទាហានកម្ពុជាប្រមាណ២០នាក់បានទៅឃាត់ទាហានថៃដែលបានប្រើគ្រឿងចក្រជីកប្រឡាយ រំលោភចូលដីខ្មែរនៅភូមិជោគជ័យ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យប៉ុន្តែទាហានថៃមិនព្រមឈប់ជីកប្រឡាយនោះទេនិងនៅតែបន្តជីកប្រឡាយដដែល។