៣-ចិនសន្យាផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ទៅអ៊ុយក្រែនខណៈមន្ត្រីអាមេរិកព្រមានថាចិនកំពុងជួយបញ្ឆេះសង្គ្រាមដោយស្ងាត់ៗ
៤-អ៊ុយក្រែនវាយយកបានដីខ្លះមកវិញ ដោយសាររុស្ស៊ីមិនអាចប្រើអ៊ីនធឺណិតStarlink បាន
៥-បារាំងត្រៀមលក់យន្តហោះRafale ឲ្យឥណ្ឌាដោយព្រមផ្តល់សម្បទាយ៉ាងច្រើន
សូមស្តាប់ផ្ទាល់តាមឆានែលYouTube (Men Kimseng News&Views) នៅម៉ោង៩៖៣០ ព្រឹកត្រូវជាម៉ោង៩៖៣០ យប់នៅកម្ពុជា។
The ratio of generals to soldiers varies widely, typically ranging from 1 general for every 1,000 to 1,500 troops in modern, large-scale forces like the U.S. (approx. 1:1,400). While historically lower, this ratio has increased due to "rank creep". Smaller or less efficient militaries may have much higher ratios (e.g., ~1:50).
Facebook
Key Ratios and Ranks:
U.S. Military (Active Duty): Approximately 900 general/flag officers for 1.3 million troops (roughly 1:1,400).
Canada (CAF): Approximately 126 generals for 65,130 members (1:517).
World War II (U.S.): Over 2,000 general officers for over 12 million troops (roughly 1:6,000).
Command Structure: A Major General typically commands a division of 10,000 to 15,000 soldiers.
Key Ratios and Ratios by Branch (U.S. Context):
Overall Military: Approximately 18% officers to 82% enlisted.
Army: Roughly 3.84 enlisted per officer (approx. 1:4).
Air Force: Roughly 4.15 enlisted per officer.
Navy: Roughly 4.95 enlisted per officer.
Marine Corps: Roughly 7.11 enlisted per officer.
Space Force: Nearly 1:1 ratio.
General Rank Distribution (Typical Modern Army)
Junior Enlisted (Privates/Specialists): Roughly 1/2 to 3/5 (50-60%).
Non-Commissioned Officers (Sergeants): About 1/4 to 1/3 (25-33%).
Commissioned Officers (Lieutenants to Generals): Roughly 10-15% (13.9% in the British Army, 16.4% in the US Army).
Generals: Very rare, representing roughly 0.05-0.1% of the total force.
Key Ratios and Specifics
Enlisted-to-Officer Ratio: In the US Army, this is roughly 4.2 enlisted soldiers for every 1 officer. The US Marine Corps has a higher ratio of about 7.4 enlisted per officer.
Company Level: A standard infantry company of about 140-200 people typically includes 3-5 officers and 25-35 NCOs, with the remainder being privates and specialists.
Most Common Rank: In the U.S. Army, the rank of Specialist (E-4) is the most common.
Tooth-to-Tail Ratio: For every 1 combat soldier, there are often 3 support personnel (supplies, medical, etc.).
Smeyy  is with Smeyy Smeyy. 42m  · 🚨*ព័ត៌មានថ្មីៗ : អ្នកនាំពាក្យកងទ័ពភូមិន្ទថៃ លោក Winthai Suvaree បានឆ្លើយបំភ្លឺមកកាន់កម្ពុជាវិញ កាលពីថ្ងៃពុធ ទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ (ម្សិលមិញ) នេះថា៖ «ពាក់ព័ន្ធនឹងការផ្តល់បទសម្ភាសន៍របស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា 🇰🇭 នៅក្នុងសារព័ត៌មាន (Reuters) កាលពីថ្ងៃទី១៧ កុម្ភៈ ២០២៦កន្លងទៅថា៖ យោធាថៃ 🇹🇭 កំពុងឈ្លានពាន និងគ្រប់គ្រងលើទឹកដីកម្ពុជា គឺជារឿងមិនសមហេតុផល»។ *លោកបន្ថែមថា៖ «ទាក់ទងនឹងការដាក់កុងតឺន័រ និងបន្លាលួសរបស់យោធាថៃ នៅក្នុងទឹកដីកម្ពុជា យោធាថៃ 🇹🇭 គ្រាន់តែដាក់ ដើម្បីធ្វើជាវិធានការសន្តិសុខបណ្តោះអាសន្ន និងដើម្បីប្រើប្រាស់សិទ្ធិការពារខ្លួន ស្របតាមគោលការណ៍អន្តរជាតិតែប៉ុណ្ណោះ»។ *លោកសង្កត់ធ្ងន់ថា៖ «ប្រទេសថៃ មានគោលជំហរច្បាស់លាស់ និងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បីចូលរួមពិភាក្សាគ្នាជាមួយនឹងកម្ពុជា 🇰🇭 ប្រកបដោយសន្តិវិធី ប្រទេសថៃ 🇹🇭 នឹងផ្តោតសំខាន់លើការចរចាទ្វេភាគីគ្រប់កម្រិតឡើងវិញ ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហា ជាមួយនឹងភាគីកម្ពុជា»៕ (Smeyy)
Kou Samedy  added 10 new photos — with Kou Samedy. 46m  · នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦  ឯកឧត្តម ឯកឧត្តមសន្តិបណ្ឌិត ឆៃ ស៊ីណារិទ្ធ ទេសរដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស និងជាប្រធានលេខាធិការដ្ឋានគណៈកម្មការចំពោះកិច្ចប្រយុទ្ធប្រឆាំងការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា(គ.ប.ឆ.ប.) បានធ្វើបទបង្ហាញជូនអង្គទូតនៅរាជធានីភ្នំពេញ អំពីវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងឧក្រិដ្ឋកម្មតាមប្រព័ន្ធពត៌មានវិទ្យា។ លោកជំទាវ អ៊ាត សោភា រដ្ឋមន្រ្តីស្តីទីនៃក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ បានចូលរួមថ្លែងបើកកម្មវិធី និងសម្របសម្រួលការឆ្លើយតបសំណួរ និងសំណូមពរពាក់ព័ន្ធនឹងវិធានការបោសសំអាត ការឆបោកតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា និងការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ជនបរទេសដែលពាក់ព័ន្ធ។  On the morning of February 18, 2026, H.E. Chhay Sinarith, Senior Minister in Charge of Special Missions and Head of the Secretariat of the Commission for Combating Online Scams (CCOS), briefed members of the diplomatic corps in Phnom Penh on the Royal Government of Cambodia's ongoing efforts to combat cybercrime. H.E. Eat Sophea, Acting Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, opened the briefing and facilitated responses to questions and requests raised during the session, including on measures to eliminate online scams and repartition of foreigner nationals involved in these activities.
Kosal Chum 1h  · « ស្ងាត់តែមិនស្ងៀម , មិនជ្រួលច្របល់ មួយៗ តែច្បាស់លាស់ » ។ សូមប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេសរក្សាលំនឹងផ្លូវចិត្ត ហើយមានទំនុកចិត្តលើរាជរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងទទួលស្គាល់ការពិតថា ៖ «យើងពិតជាត្រូវបានថៃរំលោភឈ្លានពានកាន់កាប់ទីតាំងមួយចំនួនមែន » ។ ប៉ុន្តែការឈ្លានពានកាន់កាប់របស់ថៃនៅពេលនេះវាគ្រាន់តែជាសកម្មភាពចោរលួចដីស្របច្បាប់របស់យើងតែប៉ុណ្ណោះ ។ សូមយល់ថា យើងគឺជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិ ដែលមានបណ្ណកម្មសិទ្ធិនៅក្នុងដៃទទួលស្គាល់ដោយអាជ្ញាធរស្របច្បាប់ ឯថៃគឺជាចោរចូលមករំលោភលើដីកម្មសិទ្ធិរបស់យើងដោយការប្រើអំពើហិង្សា ។       ក្នុងនាមជាម្ចាស់ យើងមិនត្រូវការប្រើកម្លាំងច្បាំងតតាំងជាមួយចោរដើម្បីដណ្តើមដីមកវិញទេ ប្រសិនបើយើងច្បាំងគឺមានន័យថាយើងបានបោះបង់សិទ្ធិជាម្ចាស់ស្របច្បាប់មិនយកច្បាប់មកប្រើ បែរជាប្រើកម្លាំងតតាំងជាមួយចោរវិញ នោះមានន័យថាយើងជាអ្នកដែល« ល្ងង់» ទៅវិញទេ ។        ថៃឈ្លានពានយើង ដោយប្រើវិធីបែបនេះមិនមែនជាលើកទី១ទេគឺច្រើនដងមកហើយៗកម្ពុជាយើងក៏បានជ្រើសយកវិធីបកទៅថៃវិញដោយការទូត និងច្បាប់ដែរ ឯការប្រើកម្លាំងគ្រាន់តែជាការ ការពារខ្លួនតែប៉ុណ្ណោះ ។ ភាពច្រំដែលនៃអំពើឈ្លានពានរបស់ថៃលើកម្ពុជាក៏ជាភាពច្រំដែលនៃបរាជ័យភាពរបស់ថៃដែរ ។ ថៃគ្មានជម្រើសណាក្រៅតែពីប្រើកម្លាំងយោធាដើម្បីឈ្លានពានកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះ ឯកម្ពុជាក៏គ្មានជម្រើសណាក្រៅពីការប្រើយន្តការ ការទូត និងផ្លូវច្បាប់ដែរ ព្រោះកម្ពុជា ជាអ្នករងគ្រោះពិតប្រាកដ ។ ថៃជាប្រទេសធំ និងផ្តល់ប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចទៅវិញទៅមកជាមួយប្រទេសធំៗច្រើនជាងកម្ពុជាមែន តែបណ្តាប្រទេសធំៗទាំងនោះក៏មិនបិទភ្នែកមិនមើលអំពើអយុត្តិធម៌ដែលថៃធ្វើមកលើកម្ពុជាដែរ ។ ខ្ញុំពិតជាមានការជឿជាក់លើភាពឈ្លាសវៃរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំកម្ពុជាយើងក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាទាំងអស់ដោយជោគជ័យ និងកិត្តិយស ៕
The News 2h  ·  សម្ដេច ហ៊ុន ម៉ាណែត រំពឹងថា ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាពរបស់ ត្រាំ ជួយដោះស្រាយភាពផុយស្រួយនៅតាមព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ សម្តេចចូលប្រជុំនៅថ្ងៃនេះ!
Pheng Vannak 26m  · ពិបាក​រកទិញ​ណាស់​ធុងទឹក​សុទ្ធ​ចំណុះ​ ២០លីត្រ​ ខ្ញុំត្រូវ​ការ​ច្រើន​ (ជំហ៊ាន​ដំបូង​យក​ ១០០០ធុងសិន)​ បងប្អូន​ណាដឹង​កន្លែង​លក់​តម្លៃ​ ធូរថ្លៃ​ជួយ​ប្រាប់​ខ្ញុំផង​ ខ្ញុំទិញ​ជូន​កង​កម្លាំង​ជួរមុខ​ទេ​ ។
Khaosod English   BANGKOK – 19 February 2026 At the headquarters of the Pheu Thai Party, the Red Shirts for Democracy Group and supporters gathered to show support and submit proposals, along with messages of encouragement, to the party regarding its participation in the coalition government. Prasert Jantararuangtong, secretary-general of the Pheu Thai Party, received the submission on the party’s behalf.