ดังนั้นจากช่องสะงำ จังหวัดศรีสะเกษ ไปทางทิศตะวันตกถึงช่องบก จังหวัดอุบลราชธานี แผ่นดินเหนือสันปันน้ำคือแผ่นดินไทยทั้งหมด ไม่ต้องมีการปักปันใหม่ใดๆทั้งสิ้นแล้ว เช่นเดียวกับหลักเขตที่ 1 ถึงหลักเขตที่ 73 คณะกรรมการปักปันสยามกับฝรั่งเศส ก็ได้จัดทำเสร็จสิ้นไปหมดแล้วตั้งแต่ในสมัยรัชกาลที่ 5 ส่วนที่สูญหายไปก็ให้จัดทำขึ้นมาทดแทนเท่านั้น รวมถึงปราสาทตามเมือนธม ปราสาทตาเมือนโต๊ด และปราสาทตาควาย อยู่หลังแนวสันปันน้ำฝั่งไทยเช่นเดียวกัน และควรจะนำไปขึ้นทะเบียนเป็นมรดกโลกของฝ่ายไทยโดยเร็ว
เมื่อมีการรุกล้ำราชอาณาจักรไทยต้องผลักดันผู้รุกรานออกไปสถานเดียว
ច្រកអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត និងស្ទឹងបត់ ក្រោយពេលបើកម៉ោង៩ព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យនេះ ថៃបានមកចរចារសុំឲ្យកម្ពុជាបើកម៉ោង៨ដូចថៃដែរទៅ ប៉ុន្តែកម្ពុជាបដិសេធថា ថ្នាក់ដឹកនាំកម្ពុជា និងថៃ ខុសគ្នា…. បញ្ហាព្រំដែន ៖ ក្រោយពីភាគីថៃ សម្រេចបិទនិងកែសម្រួលពេលវេលាចេញ-ចូល ដោយឯកតោភាគី ដែលខាងថៃ កំណត់បើកម៉ោង៨ព្រឹក និងបិទ នៅម៉ោង៤រសៀល នៅច្រក ប៉ោយប៉ែត ស្ទឹងបត់ ខណៈកម្ពុជាសម្រេចបើកនៅម៉ោង៩ព្រឹក និងបិទនៅម៉ោង៤រសៀល។ ស្រាប់តែនៅព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ភាគីថៃបានមកសុំចរចារ ដោយអោយកម្ពុជា បើកច្រកតាមម៉ោងដែលភាគីថៃបើក និងបិទដូចគ្នាជាមួយថៃ ដើម្បីកុំឲ្យពិបាកដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ប៉ុន្តែភាគីកម្ពុជា ក៏ប្រាប់ទៅថៃវិញថា ច្បាប់របស់កម្ពុជា គឺខុសពីច្បាប់ថៃ ហើយថ្នាក់ដឹកនាំរបស់កម្ពុជា ក៏ខុសពីថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ថៃដែរ។ ដូច្នេះកម្ពុជាមិនអាចធ្វើអ្វីទៅតាមថៃបាននោះទេ៕ (ដំណឹងបឋមពីអ្នកប៉ោយប៉ែត)
វីដេអូនេះ ជាសកម្មភាពមន្ត្រីច្រកទ្វារព្រំដែនរបស់ថៃ ដើរមកជជែកជាមួយមន្ត្រីច្រកទ្វារព្រំដែនរបស់កម្ពុជា នៅច្រកទ្វារអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត រឿងភាគីកម្ពុជាមិនទាន់បើកទ្វារព្រំដែន។ នៅម៉ោង៨ព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យ ទី៨ ខែមិថុនា ខាងថៃ បានបើកទ្វារព្រំដែន តែខាងកម្ពុជា មិនទាន់បើកនោះទេ ព្រោះកម្ពុជាអនុវត្តន៍តាមការណែនាំបើកនៅម៉ោង៩ព្រឹក។ ឃើញកម្ពុជា មិនទាន់បើកខាងមន្ត្រីថៃ ក៏មកជជែកជាមួយ។ ក្រោយការជជែក វាលាម៉ោង៩ ខាងកម្ពុជា ក៏បើកទ្វារឱ្យពលរដ្ឋឆ្លង់កាត់។សូមបញ្ជាក់ថា ភាគីថៃ បានសម្រេចកែសម្រួលពេលវេលាបិទបើកច្រកព្រំដែនជាឯកតោភាគី ដោយបើកចាប់ពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង៤ល្ងាច គ្រប់ច្រកទ្វារអន្តរជាតិ ខណៈច្រកទ្វេភាគី ត្រូវបានបិទ៕
ស៊ីស៊ីថាមស៍
«សេណារីយោ»ថា ការចរចាព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ នឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី ១៤ មិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។មុនថ្ងៃចរចាផ្លូវការមកដល់ យោធាថៃ ដែលទទួលសិទ្ធិពីរាជរដ្ឋាភិបាលថៃ បានកំពុងដាក់សម្ពាធលើកម្ពុជាតាមរយៈប្តូរម៉ោង ចេញ-ចូល និង បិទព្រំដែនតំបន់មួយចំនួនជាមួយកម្ពុជា។
ការបិទនេះ មន្ត្រីជំនាញផ្នែកស្រាវជ្រាវ មើលឃើញថា ថៃប្រើ «យុទ្ធសាស្ត្រ៣» ទី១៖ ដាក់សម្ពាធនយោបាយមកលើប្រទេសកម្ពុជា ដែលថៃទាមទារឱ្យដកកងទ័ពពីតំបន់មុំបី តែកម្ពុជាមិនអាចធ្វើបានតាមការស្នើសុំរបស់ថៃ។ទី២ ថៃចង់ដាក់សម្ពាធមកលើកម្ពុជា ដើម្បីយកទម្ងន់ចរចានៅថ្ងៃប្រជុំ នៅថ្ងៃទី ១៤ មិថុនា ឆ្នាំ ២០២៥ខាងមុខ ។
ទី ៣ គឺថៃចង់ដាក់សម្ពាធមកលើកម្ពុជា ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច សង្គម ដើម្បីបង្ហាញចេតនាចង់ចរចាទ្វេភាគី ដោយថៃមិនចង់នាំយកបញ្ហានេះ ទៅតុលាការយុត្តិធម៌អន្តរជាតិ ICJ ។
ប៉ុន្តែការបិទ ឬប្តូរម៉ោងព្រំដែននេះ អ្នកសេដ្ឋកិច្ចយល់ថា នឹងនាំឱ្យប៉ះពាល់ដល់បញ្ហាចំនួន២ ទី១ ប៉ះពាល់ដល់ប្រទេសអ្នកផលិត និងទី ២ ប្រទេសអ្នកប្រើប្រាស់។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា ជាអ្នកប្រើប្រាស់មិនមានផលប៉ះពាល់ទេ ផ្ទុយទៅវិញជាការជំរុញការផលិតក្នុងស្រុកកាន់តែខ្លាំង។ចំណែកថៃវិញការបិទច្រក នឹងនាំឱ្យទំនិញផលិតសល់ចាក់ចោល ហើយនឹងប្រឈមផលិតលើសពីតម្រូវការ ហើយប្រសិនយើងអ្នកប្រើប្រាស់ខ្វះ អាចរកទំនិញជំនួសវិញបាន។
យោងតាមតួលេខពាណិជ្ជកម្មឆ្នាំ ២០២៤ កម្ពុជានាំទៅថៃជាង ១.១ ពាន់លានដុល្លារ ឯថៃនាំចូលមកកម្ពុជាជាង ៥.២ពាន់លានដុល្លារ គឺថៃនាំចូលមកកម្ពុជាច្រើនជាង ៤.១ពាន់លានដុល្លារ។ សម្រាប់៥ខែដើមឆ្នាំនេះកម្ពុជា នាំចេញទៅថៃជាង២០០លានដុល្លារ ឯថៃនាំចូលកម្ពុជាជាង១.៥ពាន់លានដុល្លារ។
សម្តេច ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា សង្កត់ធ្ងន់ថា ក្នុងករណីទំនិញនាំចូលកម្ពុជាមិនបាន សូមប្រជាជនថៃដោះស្រាយជាមួយរដ្ឋាភិបាលរបស់ខ្លួនដោយខ្លួនឯង ព្រោះអ្នកដែលខាតគឺប្រជាជនថៃនោះឯង។ សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាពេលអត់ទំនិញថៃប្រើប្រាស់ សូមកុំបន្ទោសរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ព្រោះអត់ទំនិញដោយសារតែថៃបិទច្រកព្រំដែន។
ក្រុមអ្នកជំនាញនានា បានមើលឃើញថា បន្ទាប់ពីប្តូរម៉ោង និង បិទព្រំដែន ដោយឯកតោភាគី ក្រុមយោធាថៃ ដែលកំពុងមានជម្លោះផ្ទៃក្នុងនយោបាយខ្លួនឯង នឹងបន្តរៀបចំនូវយុទ្ធសាស្ត្រដាក់សម្ពាធមកលើកម្ពុជាបន្ថែមទៀត គឺអាចនឹងប្រើសេណារីយោ បិទបណ្តាញភ្លើងអគ្គិសនី
តាមព្រំដែនជាមួយកម្ពុជា ឬប្រព័ន្ធសេវានានា ដោយឯកតោភាគីដូចបិទព្រំដែនដែរ។ដូច្នេះ ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយត្រៀមលក្ខណៈទុកជាមុន។
ស៊ន សុភក្រ្ត-Sorn Sopheak·
ស្ថានច្រកទ្វារព្រំដែនអន្ដរជាតិចាំយាម ខេត្តកោះកុង បើកដំណើរការធម្មតា តែភាគីថៃ បន្ថយម៉ោងបើកដោយបើកចាប់ពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង៤រសៀល
(កោះកុង)៖ ចាប់ពីថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ថៃបានច្រកទ្វារអន្តរជាតិចាំយាម ខេត្តកោះកុងថា បើកដំណើរការធម្មតា តែភាគីថៃ បន្ថយម៉ោងបើកដោយបើកចាប់ពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង៤រសៀល។ គួរឱ្យដឹងថា លោកស្រី មិថុនា ភូថង អភិបាលខេត្តកោះកុង បានប្រាប់បណ្តាញព័ត៌មាន Fresh News ថា ចាប់ពីថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្រាប់ច្រកទ្វារអន្តរជាតិចាំយាម ថៃនឹងបើកដំណើរការចាប់ពីម៉ោង ៨ព្រឹក រហូតដល់ម៉ោង ៤រសៀល។ បើតាមលោកស្រីអភិបាលខេត្តកោះកុង, រាល់ដងច្រកទ្វារអន្តរជាតិមួយនេះ បើកដំណើរការចាប់ពីម៉ោង ៦ព្រឹករហូតដល់ម៉ោង១០យប់៕
Thmey Thmey
ពលរដ្ឋខ្មែរដែលជាអាជីវករនៅផ្សាររុងក្លឿបានថតទិដ្ឋភាពផ្សាររុងក្លឿនៅព្រឹកថ្ងៃទី៨ខែមិថុនានេះ ផ្ញើមកសារព័ត៌មានថ្មីៗ។ អាជីវករខ្មែរភាគច្រើនបានសម្រេចចិត្តមិនចូលទៅបើកតូបប្រកបអាជីវកម្មទេ ក្រោយអាជ្ញាធរសម្រេចបង្រួមម៉ោងបើកច្រកព្រំដែន។ ពួកគេអះអាងថា ការសម្រេចចិត្តរបស់អាជ្ញាធរថៃ បានធ្វើឱ្យអតិថិជនជនជាតិក៏ពុំហ៊ានមកលក់ដូរ និងទិញទំនិញពីផ្សាររុងក្លឿដូចគ្នាដែរ។